تیر آهن ۲۰؛ جدول وزن و قیمت روز انواع تیراهن 20

تیر آهن ۲۰ که به آن تیرآهن IPE یا بال نیم پهن موازی نیز می‌گویند، از پر‌کاربرد‌ترین مقاطع پروفیل فولادی است. این پروفیل در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مصالح آهنی در یک سازه تحمل کردن نیروهای وارده بر اثر وزن و یا نیروهای وارد شده بر سازه را به عهده دارد. اگر قصد خرید تیر فولادی سایز ۲۰ اصفهان، اهواز، فایکو، کرنانشاه و سایر کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن را دارید، می‌توانید برای دریافت استعلام قیمت تیر آهن ۲۰ و آشنایی با مشخصات و همچنین وزن و ابعاد آن، کاربرد و فرآیند طراحی و تولید آن به سایت فولاد توفیقی مراجعه کنید. تیر آهن۲۰ فولاد توفیقی دارای استاندارد IPE است. این محصول به‌صورت شاخه‌ای به ‌فروش می‌رسد. در این مطلب می‌خواهیم اطلاعات لازم در مورد این تیر آهنی را با شما به اشتراک بگذاریم، با ما همراه باشید. 

قیمت تیر آهن ۲۰ اصفهان، اهواز، فایکو و کرمانشاه

قیمت تیرآهن ۲۰ بسته به تغییرات بازار آهن‌آلات روزانه در سایت فولاد توفیقی به‌روزرسانی می‌شود. تغییراتی که در قیمت روز تیرآهن۲۰ مشاهده می‌شود، به‌ دلیل نوسانات قیمت آهن در بازار ایران و همچنین نوسانات ارز است.

قیمت‌های درج شده در سایت فولاد توفیقی بدون احتساب ارزش افزوده است، که ارقام با ‌توجه به وزن و کیفیت محصول متغیر است. اگر قصد خرید تیر آهن ۲۰ را دارید می‌توانید برای اطلاع دقیق از قیمت امروز تیرآهن ۲۰ و همچنین تغییرات روزهای گذشته به نمودار نوسانات و تاریخچه قیمت تیرآهن ۲۰ در سایت فولاد توفیقی مراجعه کنید.

برای مشاهده لیست قیمت روز دیگر سایزهای تیرآهن بر روی هر کدام کلیک کنید؛

در صفحه فروش هر یک از تیرآهن‌های بالا جدول قیمت لحظه‌ای بازار در قرار گرفته شده است.

انواع تیراهن ۲۰

تیر آهن ۲۰ از مهم‌ترین دسته پروفیل‌های فولادی محسوب می‌شود، که کاربردهای فراوانی در صنعت و ساخت‌و‌ساز دارد. به همین دلیل اطلاع از کاربرد و ویژگی‌های آن و شناسایی انواع تیر‌آهن‌ ۲۰ قبل از خرید ضروری است. بر اساس استاندارد، تیر آهن ۲۰ به چهار نوع شامل: IPE، INP، IPB و لانه زنبوری تقسیم می‌شود. در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.  

انواع تیرآهن 20 اصفهان، اهواز، فایکو و کرمانشاه در فولاد توفیقی

انواع تیرآهن ۲۰ دارای استانداردهای مختلفی است که بر اساس نوع استاندارد آن مشخص می‌شود.

۱. تیرآهن IPE

این تیرآهن‌ها در کشور ایران و کشور‌های اروپایی ساخته و تولید می‌شوند. این محصولات دارای شکل I مانند هستند؛ ضخامت بال آن‌ها ثابت است. اصلی‌ترین ویژگی این نوع تیرآهن‌ها تفاوت ضخامت بال‌‌های آن‌ها است.

۲. تیرآهن INP

این نوع از تیرآهن دارای شکل I است و طبق استانداد‌های چین و روسیه تولید می‌شود. ضخامت بال این نوع تیر‌‌آهن با فاصله گرفتن از جان آن کمتر می‌شود. از بارز‌ترین ویژگی‌های این محصول، نازک بودن بال‌‌های آن در ابتدای تیرآهن و ضخیم شدن آن در انتها است.

۳. تیرآهن IPB

تیرآهن IPB یا هاش دارای شکل H هستند. این تیر‌آهن‌‌ها به گونه‌ای هستند که طول بال‌ آن در مقایسه با تیرآهن‌‌های IPE بیشتر است. 

۴. تیرآهن CPE یا لانه زنبوری

دلیل نام‌گذاری تیرآهن CPE یا لانه زنبوری، شکل‌گیری تیر‌آهن بعد از عملیات و کامل شدن پروفیل به شکل شش ضلعی و لانه زنبوری است. هدف از تولید تیر‌آهن‌های لانه زنبوری توان خمشی زیادتر با یک خیز نسبتاً کم و وزن پایین‌تر نسبت به تیرآهن نورد شده است.

مشخصات فنی تیرآهن سایز ۲۰

تیر آهن ۲۰ یکی از تیر‌آهن‌های سایز بزرگ است که وظیفه آن حمل نیروهای وارد بر سازه است. تیر آهن ۲۰، یک جان و دو بال دارد که هر کدام از این‌ها وظیفه مختص به خود دارند. بال تیر آهن ۲۰ نیروهای خمشی را تحمل می‌کند و جان تیر آهن نیروی برشی موجود در سازه را تحمل می‌کند. مهندسان و همچنین خریداران باید ابتدا بار‌ها و نیروهایی که بر آن‌ها وارد می‌شود را برآورد کرده و سپس با‌توجه به اطلاعات و داده‌های موجود، می‌توانند محصول مناسب را انتخاب کنند.

تیرآهن ۲۰ به دلیل سایز بزرگ آن نسبت به دیگر سایز‌های تیرآهن، دارای وزن بیشتری است. این تیر‌آهن‌ها  استحکام و دوام بالایی دارند و این ویژگی‌ها باعث شده در ساخت‌و‌سازها استفاده شوند. اساسا از تیرآهن ۲۰ در ساخت‌و‌سازهای صنعتی و مسکونی استفاده می‌کنند. کاربرد اصلی این تیرآهن‌ها افزایش ایستایی و مقاومت سازه در مقابل لنگرهای خمشی و نیروهای برشی است. به این صورت ایمنی و استقامت سازه را می‌توان تضمین کرد.

در محصول تیر آهن ۲۰، ارتفاع ۲۰ سانتی‌متر و دارای عرض بال ۱۰ سانتی‌متر است. ضخامت جان این تیر‌آهن معادل ۵.۶ میلی‌متر و همچنین دارای ضخامت بال ۸.۵ میلی‌متر است. در تمام طول تیر آهنی ۲۰ ضخامت بال و همچنین ضخامت جان ثابت است و باید حتما استاندارد ملی ایران به شماره ۱۷۹۱ را رعایت کنند.

در مورد وزن و ابعاد تیرآهن سایز ۲۰ باید گفت که وزن یک متر از تیر آهن ۲۰ برابر با ۲۲.۴ کیلوگرم است. به دلیل اینکه طول هر شاخه از این تیر آهن، ۱۲ متر است، قیمت آن نیز براساس شاخه‌ای تعیین می‌شود. این تیرآهن‌ها علاوه‌بر اینکه وزن بیشتر دارند، از استقامت بالایی نیز برخوردار‌اند. همین موارد عاملی بر تفاوت قیمت این نوع تیر‌آهن‌ها با سایر سایزهای آن است. علاوه‌بر ‌این عواملی دیگری به صورت مستقیم و غیرمستقیم، بر قیمت روز تیراهن ۲۰ موثر‌اند که عبارتند از:

 • کیفیت تیرآهن
 • قیمت ارز
 • قیمت شمش
 • قیمت سنگ آهن
 • وزن تیرآهن
 • هزینه حمل و نقل
 • استاندارد تیرآهن
 • نوع تیرآهن
 • میزان تقاضا و عرضه
 • کارخانه تولیدکننده(مانند ذوب‌آهن اصفهان، فایکو، اهواز و کرمانشاه)

همه موارد ذکر شده بر قیمت روز هر شاخه تیراهن ۲۰ تاثیر دارند.

وزن و ابعاد تیرآهن ۲۰ کارخانه ذوب‌آهن، اهواز، فایکو و کرمانشاه

تیر آهن ۲۰ در مقایسه با سایر ابعاد محصولات دیگر، وزن بیشتری دارد. این تیر‌آهن‌ها در پروژه‌های مسکونی و صنعتی بسیار پر‌کاربرد هستند. فروش و خرید تیر آهن ۲۰ به صورت شاخه‌ای و کیلویی انجام می‌گیرد که این به میزان خرید مشتریان بستگی دارد. وزن تیرآهن، یکی از اصلی‌ترین پارامترهای مهندسی سازه است؛ به این علت که برای ساخت ساختمان‌های چند طبقه، وزن سازه به‌‌ویژه در قسمت سقف اهمیت زیادی دارد. 

وزن هر شاخه از این محصول با توجه به فرآیند تولید و مواد به‌کار رفته در آن متغیر است. تقریبا وزن هر شاخه ۱۲ متری از تیر آهن ۲۰ فولاد توفیقی برابر با ۲۶۹ کیلوگرم است. به‌طور کلی برای استفاده از فرمول محاسبه وزن تیر آهن ۲۰ به مواردی مانند چگالی، اندازه‌ سطح مقطع، مشخصات هندسی و همچنین طول تیرآهن نیاز است.
لازم به ذکر است وزن هر شاخه ۱۲ متری تیرآهن ۲۰ اصفهان با سایر کارخانه‌های تولیدکننده همچون اهواز، کرمانشاه و فایکو متفاوت است.

 کاربرد و ویژگی های تیرآهن ۲۰

تیر آهن ۲۰ از مقاطع فولادی بسیار پرکاربرد جهت ایمن‌سازی و افزایش استقامت در انواع سازه‌ها و پروژه‌های ساختمانی محسوب می‌شود. اغلب بیشترین کاربرد این تیر‌آهن‌ها در زمینه ساخت‌و‌ساز صورت می‌گیرد. به‌علت دوام و استقامت بالای فلز آهن، تیر‌آهن‌ها به یکی از مصالح کلیدی و تعیین‌کننده در سازه‌های ساختمانی تبدیل شده است.

مهم‌ترین کاربرد اصلی تیر آهن ۲۰ افزایش ایستایی و مقاومت سازه در مقابل لنگرهای خمشی و نیروهای برشی است. به این صورت ایمنی و استقامت سازه را می‌توان تضمین کرد. وظیفه شاخه تیرآهن ۲۰ در یک سازه تحمل نیروهای وارده بر اثر وزن و یا نیروهای جانبی سازه است.

از کاربردهای صنعتی این تیرآهن، استفاده از آن در صنعت پل‌سازی است. این تیرآهن‌ها به علت مقاومت زیاد، به خوبی وزن پل و بارهای ناشی از خودروهای عبوری را تحمل می‌کند.از کاربردهای دیگر تیرآهن ۲۰ می توان به مواردی که در زیر آمده نیز اشاره کرد:

 • ساخت نعل درگاهی در سازه
 • ساخت انواع پل
 • ساخت تیرها
 • ساخت خرپا
 • ساخت ستون

به دلیل پر‌کاربرد بودن این محصولات فلزی، امروزه صادرات تیر آهن ۲۰ بسیار زیاد و پر‌تقاضا است. 

بهترین تیرآهن سایز 20 در ایران

تیرآهن ۲۰ برای پوشش سقف ها ، پل های لانه زنبوری و در سازه های سنگین استفاده می‌شود.

فرآیند ساخت و تولید تیر اهن اندازه ۲۰

در فرآیند تولید تیر اهن ۲۰، ابتدا ماده اولیه را گرم می‌کنند (تا دمای آن به ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد برسد). سپس از طریق جک‌های هیدرولیکی این مواد را به سمت غلتک‌های بزرگ می‌فرستند تا مواد صاف شود. در این مرحله مواد را به شکل دلخواه تبدیل می‌کنند. به این عملیات، مرحله نورد کشی تیرآهن می‌گویند. پس از آنکه تیرآهن‌ها به شکل مورد نظر در‌آمدند، سطح آن‌ها را صاف می‌کنند. در پایان نیز محصول را به طول استاندارد برش می‌دهند. از فرایند جوشکاری می‌توان جهت تولید تیرآهن استفاده کرد، به‌این‌ صورت که اول ورق‌های فلزی را در اندازه‌های مشخص برش می‌دهند و بعد با استفاده از ابزارهای جوشکاری صنعتی آن‌ها را به هم جوش می‌دهند.

  نحوه سفارش و خرید تیرآهن ۲۰

پس از اعلام قیمت روز تیراهن ۲۰، باید میزان تیرآهن مورد نیاز خود را مشخص کنید. در مرحله قبل از خرید می‌توانید با کارشناسان فولاد توفیقی تماس بگیرید تا پاسخگوی شما باشند. برای خرید باید با کارشناسان فروش تیرآهن فولاد توفیقی تماس بگیرید و بعد از آن فرآیند خرید را نهایی کنید.

خرید تیراهن ۲۰ اصفهان، فایکو، اهواز و کرمانشاه

این مقطع فولادی به طور ویژه در همه سایزهای خود پر تقاضا است و در کارخانه‌های داخلی تولید می‌شود، تیر آهن ۲۰ در صنایع مختلف همچون راه سازی، پب سازی، احداث تونل بین شهری و … کاربرد‌ دارد. جهت اطلاع از قیمت تیراهن ۲۰ به سایت فولاد توفیقی مراجعه کنید و با کمترین قیمت، محصول مورد نیاز خود را خریداری کنید. برای دیدن قیمت تیرآهن انواع کارخانف‌های تولیدکننده همچون ذوب‌آهن اصفهان، فایکو، کرمانشاه و اهواز در انواع وزن، سایز و اندازه بصورت شاخه‌ای و متری با کارشناسان ما تماس بگیرید.
سایت فولاد توفیقی یکی از با سابقه‌ترین برندها در زمینه تولید و فروش آهن‌آلات ساختمانی و صنعتی است. فولاد توفیقی با پایبند بودن به سه اصل، تضمین اصل بودن محصولات، صداقت در فروش و همچنین ضمانت بازگشت کالا توانسته است به بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی آهن آلات ایران تبدیل شود.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *