قیمت تیرآهن دست دوم

پایین‌بودن قیمت تیرآهن دست دوم نسبت به قیمت نو آن باعث شده این محصول در بین خریداران از محبوبیت زیادی برخوردار باشد؛ خرید این محصول در مقایسه با قیمت تیرآهن نو می‌تواند صرفه جویی 5 تا 10% در هزینه ها را به همراه داشته باشد. در ایران نیز مانند سایر کشورها بسیاری از افراد به ‌جای خرید تیرآهن نو به خرید محصول دست دوم روی می‌آورند. تیر آهن‌های 12، 14، 16 دست‌ دوم و سایر موارد کارکرده از موارد بسیاری از جمله تخریب اسکلت‌بندی ساختمان به دلایل گوناگون تهیه می‌شود. البته ممکن است این نوع محصول به دلیل تحمل بار زیاد ساختمان در استفاده اولیه، برای سازه‌های ساختمانی به کار نرود و به‌ جای آن در مصارف مشابه کاربرد داشته باشد.

قیمت تیرآهن دست‌دوم 12، 14، 16 و ... کیلویی

قیمت را می‌توان به عنوان یک عامل در تفاوت تیرآهن دست دوم و نو محسوب کرد. تیر آهن دست دوم بنا بر عوامل مختلفی به چهار دسته تقسیم می‌شود که پایه قیمت‌گذاری نوع کهنه است.

سایزطول شاخه(m)وزن(kg)قیمت(تومان)
قیمت تیرآهن ۱۲ دست دوم12125تماس بگیرید
قیمت تیرآهن 14 دست دوم12150تماس بگیرید
قیمت تیرآهن ۱۶ دست دوم12190تماس بگیرید
قیمت تیرآهن 18 دست دوم12225تماس بگیرید
قیمت آهن 20 دست دوم12275تماس بگیرید
قیمت آهن 22 دست دوم12325تماس بگیرید
قیمت تیرآهن 24 دست دوم12375تماس بگیرید
قیمت آهن 27 دست دوم12420تماس بگیرید
تاریخ:7 خرداد 1403

همچنین استاندارد تولید یکی از فاکتورهای موثر بر قیمت گذاری این محصول است. هنگام خرید این نکته را باید در نظر گرفت که این محصول در مصرف اولیه خود دچار استهلاک شده است. پس در زمان خرید دقت فرمایید که بیش از حد دچار فرسودگی نشده باشد. در ادامه جدول قیمت هر شاخه تیرآهن 14، 16 و 12 دست دوم و سایر اندازه‌های این محصول از برندهای معتبر را که به صورت روزانه به‌روزرسانی می‌شود در اختیار شما قرار می‌دهیم.

قیمت تیرآهن دست دوم کیلویی در برخی از برندهای رایج مانند اصفهان در جدول بالا قرار داده شده است با توجه به موجودی انبار نرخ‌ها تغییر و بلافاصله به‌روزرسانی می‌شوند.

 

 

لیست قیمت تیرآهن دست دوم در انبار صنایع فولاد توفیقی

خرید تیر آهن دست دوم

در خرید آهن دست دوم برای ساخت ساختمان‌ها به این نکته توجه داشته باشید که نقش مهمی در استحکام ساختمان دارد. در ادامه این مقاله از صنایع فولاد توفیقی همراه ما باشید تا اطلاعات جامع‌تری در مورد تیرآهن کارکرده، مزایا و معایب آن و استانداردها را در اختیار شما قرار دهیم.

پیش ‌بینی قیمت تیرآهن دست‌ دوم

از آنجایی‌که آهن دست ‌دوم قابلیت بازگشت به چرخه تولید از طریق ذوب کردن را دارد؛ می‌توان گفت قیمت تیر آهن فولادی دست دوم ارتباط زیادی با قیمت آهن‌آلات و ضایعات آهن دارد. به‌عبارت ‌دیگر اگر قیمت آهن در بازار روز نزولی باشد قیمت آهن دست‌ دوم نیز کاهش می‌یابد. علاوه بر مواردی که پیش ‌از این گفته شد قیمت آهن مانند بسیاری از اجناس دیگر تا حد زیادی به قیمت دلار وابسته است و با افزایش قیمت دلار قیمت روز آهن و به دنبال آن تیر آهن دست‌ دوم نیز افزایش می‌یابد. علاوه بر موارد فوق، برای تعیین قیمت آهن می‌توانید از دو روش تحلیل تکنیکال و بنیادی استفاده کنید.
لازم به ذکر است روش تحلیل تکنیکال باتوجه‌ به تأثیر اخبار قیمت‌ها در کشور ما چندان موثر نیست، اما پیشنهاد می‌کنم آن را کاملاً کنار نگذارید و در کنار آن بعد از وقایع سیاسی و اقتصادی پیش‌بینی خود را داشته باشید. در ادامه نمودار قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰ را ارائه می‌دهیم تا با بررسی آن درک بهتری از موارد گفته شده پیدا کنید و بتوانید یک پیش‌بینی درستی از قیمت آهن دست دوم در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به دست آورید.

نمودار تغییر قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰

نمودار قیمت تیراهن دست دوم

تیر آهن دست دوم چیست؟

بسیاری از افراد وقتی حرف از خرید تیر آهن دست دوم کیلویی به میان می‌آید، تصورشان آهن‌قراضه کهنه یا ضایعات آهن است. در صورتی که اصلاً این‌طور نیست؛ بلکه منظور آهن‌آلاتی است که پیش‌ از این در صنایع صنعتی و یا ساختمان‌سازی استفاده شده‌اند. البته باید به این نکته توجه داشت که در برخی موارد تیرآهن‌ها در اثر استفاده طولانی‌ مدت به دلیل تحمل بار و باران‌های زیاد دچار زیان‌هایی می‌شوند. در این صورت باید با ملاحظاتی از آنها استفاده شود. در استفاده از آهن دست‌ دوم به این نکته دقت کنید که آهن کارکرده عموماً توانایی تحمل وزن بالا را ندارد. پس در پروژه‌های ساختمانی و موارد مشابه بهتر است از این محصول فولادی استفاده نکنید.

انواع تیرآهن دست دوم در بازار

تیرهای آهنی در انواع استانداردها تولید و مورد خرید و فروش واقع می‌شود. تیرآهن معمولی و بال‌پهن از معروفترین تیرهای فولادی هستند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

تیرآهن IPE دست دوم معمولی

تیرآهن در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود. اولین نوع آن، I شکل یا Ipe است و بعد از آن بال پهن یا مقطع مربعی وارد بازار شد. این محصول بیشتر در پل‌ها و تیرآهن‌های بلند به کار می‌رفت و در واقع باعث اتصال آسان تیرها روی‌ هم می‌شد.

عناصر افقی I شکل شامل فلنج‌ها و عناصر عمودی شامل وب‌ها هستند. برای ساخت این محصولات از فولادهای ساختمانی استفاده می‌شود. تحمل نیروهای برشی بر عهده وب‌ها و جابه‌جایی خمشی بر عهده فلنج‌ها است. تیرآهن بال پهن با ایجاد تغییر در ضخامت بال‌ها در دو مدل سبک(HEB) و سنگین(HEA) تولید می‌شود. با ایجاد تغییراتی در دو نوع I و H، در رفتار و کاربرد آن‌ها تغییراتی ایجاد می‌شود.

تیرآهن دست دوم ارزان در صنابع فولاد توفیقی

خرید تیر آهن دست دوم در وبسایت فولاد توفیقی

یکی از مواردی که تیرآهن I و H را از هم متمایز می‌کند تولید نوع H در متراژهای بالا تا سقف ۱۰۰ متر است؛ در صورتی‌ که تیرآهن I تا طول ۳۰ متر تولید می‌شود. علاوه‌بر آن توان مقاومت H از I بیشتر است؛ از همین‌رو در ساخت ساختمان‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردار است. همچنین به‌ دلیل مقاومت بالا از تیرآهن H برای تکیه‌گاه عمودی استفاده می‌شود. همان‌طور که گفته شد در دو نوع مختلف تولید می‌شود که وجه تمایز آنها در سبک ‌و سنگین بودن بال آن است.

تیرآهن بال پهن H نوع HEA سبک دست دوم

تیرآهن HEA نوع بال پهن و سبک هاش است. ارتفاع تیر کمتر از عرض بال می‌باشد. جالب است بدانید وجود حرف لاتین A در HEA نشان‌دهنده نازک بودن این سری از محصول فولادی هاش نسبت به سایرین است.

تیرآهن اچ یا H نوع HEB دست دوم سنگین

این نوع سنگین‌ترین از نوع H است. تیرآهن کاربردی HEB نیز مانند سایر محصولات تحت استانداردهای آلمان تولید شده است؛ این تیرآهن IPBV نیز نامیده می‌شود. عرض آن HEB با HEA برابر است؛ اما ارتفاع آن به ۳۰۰ میلی‌متری نیز می‌رسد.

پرفروش‌ترین انواع آهن دست‌دوم در بازار تهران و ایران

تیرآهن، سایز و اندازه‌های زیادی دارد ولی برخی از آنها بسیار کاربردی و پراستفاده هستند.

قیمت تیرآهن ۱۲ دست دوم

یکی از کاربردی‌ترین و پرفروش‌ترین اندازه‌های تیرهای فولادی دست ۲ در بازار آهن، تیرآهن ۱۲ دست‌دوم است. برای خرید این محصول با قیمت ارزان با کارسنایان فروش ما در بازار آهن تهران تماس بگیرید.

قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان دست دوم

به جرات می‌توان اذعان داشت که تیرآهن ۱۴ اصفهان دست دوم پرفروش‌ترین و پرکاربردترین نوع آهن دست دوم در تهران و تمام نقاط ایران است. در صورتیکه قصد خرید تیر آهنی سایز ۱۴ کارکرده و کهنه را دارید بهترین کار خرید مزایده‌ای این محصول می‌باشد.

کاربرد تیرآهن فولادی دست‌دوم

آهن دست دو معمولا در مصارفی دارای اهمیت کمتر استفاده می‌شود. در بیشتر موارد از تیر آهن دست دوم در ساخت سوله‌های فلزی و انبارها استفاده می‌شود؛ باید به این نکته توجه کرد که اهمیت سازه به رفت‌وآمدی که در آن وجود دارد بستگی دارد. پس در ساخت انبار و موارد مشابه با آهن‌آلات کارکرده باید توجه داشت که اگر رفت‌وآمد انبار زیاد است حتی در صورت ارزان بودن قیمت تیرآهن دست دوم، انتخاب این محصول مناسب این پروژه نیست. تیرآهن نیروی وارد شده به محور خود را به ستون‌های محکم که تکیه‌گاه هستند را انتقال می‌دهد؛ از این‌رو برای اینکه تحمل بار بیشتری داشته باشد، در دو نوع افقی و کمی شیب‌دار برای تحمل نیروهای کششی و فشاری استفاده می‌شود. تیرآهن طبق وظیفه‌ای که برعهده دارد در انواع مختلفی مانند: شاه تیر، تیرهای لبه‌ای، تیرچه فرعی، لایه و… تولید می‌شود.

استانداردهای مهم برای تیر آهن دست ‌دوم

تیر آهن کهنه ممکن است در کاربرد اولیه خود قابل‌ استفاده نباشد. بنابراین یکی از نکات مهم هنگام خرید محصول دست دوم توجه به استانداردهای محصول تولید شده توسط کارخانه است. به‌طور کلی دو نوع استاندارد INP و IPE برای تولید تیرآهن وجود دارد. استاندارد INP توسط کشورهای چین و روسیه تولید می‌شود؛ همچنین IPE نیز توسط کشورهای اروپایی و ایران استفاده می‌شود. یکی از وجه تمایزهای این دو استاندارد ضخامت یکنواخت در کل محصول در استاندارد IPE و تغییر در ابعاد تیر در استاندارد INP است. علاوه‌بر استانداردهایی که گفته شد نکاتی نیز برای دقت ابعادی و شکل تیرآهن وجود دارد. از جمله آن می‌توان به Euro norms،AISC Manual اشاره کرد. در خرید محصول با جنس دست دوم به قیمت، هدف، کاربرد و مدل دست‌بندی آن حتماً توجه کنید. به‌جز استانداردهایی که گفته شد استانداردهای دیگری نیز وجود دارد که در جدول زیر به آن اشاره کرده‌ایم.

۱۱۳۷۷۹تیرآهن‌های گرم، نوردیده بال پهن، موازی سنگین۱۳۹۰
۲۱۳۷۸۱تیرآهن‌های گرم، نوردیده‌های بال پهن، موازی سبک۱۳۹۰
۳۱۴۴۸۴تیرآهن‌های گرم، نوردیده بال پهن، موازی با وزن، متوسط۱۳۹۰
۴۱۶۳۴۸تیرآهن‌های گرم، نوردیده نیمه، سبک‌بال نیم، پهن موازی۱۳۹۱
۵۱۷۹۱تیرآهن گرم، نوردیده بال نیم، پهن موازی۱۳۹۴
۶۳۲۷۷تیرآهن گرم، نوردیده بال، باریک شیب‌دار۱۳۹۴

 مزایا و معایب تیرآهن دست ‌دوم

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های خرید آهن کهنه قیمت پایین آن نسبت به آهن نو است. این موضوع در شرایط اقتصادی حال حاضر بهترین گزینه برای خریداران است. از مزیت‌های دیگر خرید آهن دست‌دوم را می‌توان به‌ صرفه‌جویی در انرژی، فواید زیست ‌محیطی و … در نظر گرفت. البته خرید آهن دست‌ دوم معایبی دارد که مهم‌ترین آنها یکسان نبودن طول با ابعاد ارائه شده است. این موضوع باعث می‌شود این محصول برای آماده‌سازی نیازمند برش باشد. از دیگر معایب استفاده از تیرآهن دست دوم می‌توان به مشخص نبودن استاندارد آن اشاره کرد.

خرید از تیرآهن ۱۲، ۱۴، ۱۶ و … دست دوم

در این مقاله از صنایع فولاد توفیقی به بررسی روشن و دقیقی از تیرآهن دست دوم پرداختیم. قیمت تیرآهن ۱۲ دست دوم، قیمت تیرآهن ۱۴ دست دوم ، ۱۶ دست دوم کیلویی و متری و سایر اندازه‌های پرفروش این محصول را آوردیم. مزایا و معایب این محصول را کامل بیان کردیم. همان‌طور که بسیاری از افراد علاوه‌بر دلایل اقتصادی به خرید تیر آهن کهنه روی آورده‌اند، نیاز است تا استانداردهای تیرآهن دست دوم به خوبی بشناسند؛ علاوه‌بر آن استانداردهای مختلف این حوزه را ارائه دادیم. به موارد استفاده از محصولات آهنی دست دوم پرداختیم و انواع مختلف آن را بررسی کردیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد و در صورتی‌که قصد خرید تیرآهن دست دوم را دارید، توصیه می‌کنیم با کارشناسان ما در صنایع فولاد توفیقی تماس بگیرید.

۴.۴/۵ - (۱۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *