قیمت میلگرد 6 (+ جدول وزن هر شاخه)

اگر برای ساختمان سازی به محصولی با قابلیت انعطاف‌پذیری، کششی نیاز دارید، میلگرد ۶ (میل گرد 6)بهترین گزینه است. وجود این محصول در برخی از سازه‌ها گاهی حتی ضرورری می‌باشد. در واقع می‌توان گفت جهت جبران کردن ضعف‌های بتن، میلگرد 6 به عنوان یک عضو برشی، خمشی، کششی، مانند ستون، تیر، فونداسیون و دیوار به کار می‌رود. آیا از قمیت میلگرد 6 اطلاع دارید؟ و از عواملی که بر روی آن تاثیر گذار هستند چیزی می‌دانید؟

قیمت میلگرد 6(میل گرد ۶)

قیمت تمام مقاطع فولادی، از جمله قیمت میلگرد 6، در طول سال نوسان‌های زیادی را تجربه می‌کند. این موضوع به عملکرد کارخانه‌ها، تغییرات اقتصادی، عرضه ‌و‌ تقاضا وابسته است.

میل گرد 6 به علت کاربرد بسیاری که دارد؛ موجب بالا بردن ضریب امنیت بنا و استحکام بتن در سازه می‌شود؛ به‌همین ‌خاطر، قیمت روز میلگرد 6 برای تمامی پیمانکاران و فعالان در حوزه‌های ساخت‌وساز، اهمیت زیادی دارد. در ادامه می‌خواهیم پارامترهای موثر بر تغییرات قیمت این محصول را بررسی کنیم.

میلگرد ۶ به علت شرایط بازار و اقتصاد و همچنین میزان عرضه‌ و‌ تقاضا، هر روز دارای قیمت متفاوتی است. به همین علت سرمایه‌گذاران و خریداران و همچنین فروشندگان باید جدول قیمت میلگرد 6 امروز را از طریق یک منبع معتبر بررسی و دنبال کنند. همین موضوع کمک می‌کند تا در معاملات خود یا تامین بودجه و محاسبه قیمت هر شاخه میلگرد 6 با مشکل مواجه نشوند.

توجه داشته باشید که قیمت هر شاخه میلگرد 6 در بازار امروز و روز قبل و بعد متفاوت است. به صورتی که بعضی روزها، ممکن است نوسان لحظه‌ای قیمت را تجربه کند.

مواردی که در زیر آمده است، چند عامل اثر‌گذار روی قیمت این محصول هستند:

 • قیمت مواد اولیه در بازار جهانی
 • هزینه‌های حمل‌و‌نقل
 • قیمت نفت
 • قیمت ارز
 • میزان عرضه ‌و‌ تقاضا
 • قیمت جهانی آهن
 • حجم تولید کارخانه
 • شرایط اقتصادی جامعه
 • نرخ تورم
 • تورم جهانی و اثرات مستقیم آن بر بازار
 • نیاز به صنایع وابسته
 • هزینه مواد اولیه

 همه موارد ذکر شده از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت میلگرد شناخته شده‌اند.

عوامل تغییر قیمت میلگرد سایز 6

به صورت کلی قیمت میلگرد ۶ (میل گرد 6) آجدار یا ساده؛ عبارت است از قیمت مواد اولیه (شمش فولادی)،هزینه میلگرد، قیمت کارخانه، میزان نوسان و قیمت ارز... که همگی آنها بر روی قیمت خرید میلگرد با نمره 6 تاثیر گذار هستند. این محصول در دو نوع آجدار و ساده تولید و در بازار عرضه می‌شود.

از دیگر عوامل مهمی که در قیمت این محصول تاثیر گذار است، افزایش میزان تقاضای آن در بازار می‌باشد. در حقیقت قیمت میلگرد ۶ آجدار، قیمت مواد تشکیل‌دهنده آن با ارزش افزوده کارخانه تولیدکننده آن است. قیمت مواد اولیه میلگرد مانند سنگ آهن در بازار جهانی به‌طور مستقیم بر قیمت میلگرد 6 تاثیر می‌گذارد؛ همچنین باید در نظر گرفت که قیمت نفت و هزینه حمل‌و‌نقل نیز موجب تغییرات لحظه‌ای قیمت میلگرد 6 می‌شود.

آشنایی با انواع میلگرد 6

 ساختمانی و صنعتی بودن دو نوع متفاوت از میلگرد سایز 6 هستند. هر دسته از این محصولات بسته به میزان آلیاژی که در آنها به کار رفته است، خواص مکانیکی متفاوتی دارد. بیشترین این محصول در صنعت ساختمان و پروژه‌های عمرانی است. از لحاظ شکل ظاهری میلگردهای با سایز 6 دارای دو نوع آجدار و ساده است. نوع ساده دارای سطحی صاف و بدون آج است که در سازه‌های صنعتی و همچنین صنایع خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در واقع انواع این محصول به متریالی که در تولید آن‌ها به‌کار رفته، بستگی دارد. بنابراین وزن و ابعاد هر نوع از محصولات متفاوت است.

 • اروپایی: در این روش از آلیاژ کربن، سیلیکون و منگنز استفاده می‌شود. این نوع از مقاوم‌ترین نوع میلگرد 6 است.
 • فولاد کربن‌دار: به این محصول میلگرد سیاه نیز می‌گویند. درصد کربنی که در این میلگرد‌ها به‌کار رفته است، در مقایسه با مقاطع فولادی معمولی زیادتر است. همچنین دارای مقاومت کم‌تری در برابر خوردگی است.
 • اپوکسی: این میلگرد‌ها دارای پوشش اپوکسی هستند. بنابراین در برابر خوردگی دارای مقاومت بیشتری بوده از این جهت برای مناطق مرطوب بسیار مناسب‌تر می‌باشند.
 • گالوانیزه: این فولاد از پرکاربردترین مواد اولیه جهت تولید میلگرد است؛ زیرا دارای مقاومت بالایی است و هزینه آن نسبت به منگنز، مناسب‌تر است.

هر کدام از میلگردهایی که تولید می‌شوند دارای ویژگی‌ها و کاربرد متفاوتی هستند به عنوان مثال میلگرد 10، میلگرد 12، 8، 6، 14، 16 ... برای مصارف در سازه‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. روش‌های دیگری نیز برای دسته‌بندی انواع میلگرد نمره ۶ وجود دارد. برای مثال این میلگرد‌ها به صورت شاخه‌ای و کلاف تولید می‌شود؛ همچنین کارخانه‌های تولیدکننده استانداردهای متفاوتی برای آن در نظر می‌گیرند. براساس استاندارد میلگرد‌ها می‌توان آن‌ها را به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد.

میلگرد نمره 6 آجدار یا ساده

در واقع از لحاظ شکل ظاهری میلگرد سایز 6 به دو نوع آجدار و ساده تقسیم می‌شود که هر کدام از آن‌ها، طبق استاندارد‌های منحصر‌به‌خود تولید می‌شوند. در کشور‌های زیادی، روش تولید میلگرد 6 طبق استاندارد‌های مختلفی انجام می‌شود؛ اما در ایران، نحوه ساخت میلگرد نمره 6 طبق استاندارد ملی ایران و همچنین استاندارد روسی تولید می‌شوند.

میلگرد آجدار 6، روی سطح خود دارای برجستگی‌ها و ناهمواری‌هایی هستند، که اصطلاحا به این برجستگی‌ها آج می‌گویند. میل گرد ساده با سایز 6، دارای سطحی صاف و بدون آج است. این محصول در سازه‌های صنعتی و صنایع خودرو‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بسته به نوع آلیاژی که در تولید میلگرد‌های 6 آجدار و ساده به‌کار رفته است، محصول دارای خواص مکانیکی متفاوتی است. از خواص مکانیکی میلگرد آجدار 6، می‌توان به میزان انعطاف‌پذیری، استحکام کششی، سختی مناسب و همچنین قابلیت خم شدن آن اشاره کرد.

به علت استفاده کردن از آلیاژ‌های متنوع در ساخت نوع ساده این محصول، می‌توان به قابلیت خم شدن مناسب، انعطاف پذیری، استحکام بالا و قابلیت ماشین کاری خوب آن‌ اشاره کرد.

ویژگی و مشخصات فنی محصول میلگرد 6

میزان ضریب انبساط حرارتی میلگرد 6، نزدیک به بتن است؛ در ‌نتیجه با تغییرات دما، وجود میل گرد 6 در بتن موجب استحکام آن می‌شود و از تخریب و ترک‌خوردگی جلوگیری می‌کند. این مقطع فولادی در برندهای مختلف تولید می‌شود و هر تولید‌کننده‌ای که با استانداردهای تولید جهانی نزدیک‌تر باشد، بر قیمت میلگرد آن برند، تاثیر می‌گذارد.

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که زمان خرید میلگرد 6 باید به آن توجه کنید، مشخصات فنی محصول است. این موارد می‌تواند زمان خرید و استعلام قیمت در انتخاب میلگرد باکیفیت به شما کمک کند. در ادامه به اصلی‌ترین مشخصات فنی اشاره خواهیم کرد:

 • سایز
 • قطر و سطح مقطع اسمی
 • وزن
 • ساده یا آجدار بودن

در حقیقت سایز میلگرد، همان اندازه قطر میلگرد است. برای مثال منظور ما از میلگرد با شماره 6، میلگردی است که قطر آن 6 میلی‌متر است. برای خرید اینترنتی میلگرد 6 یا خرید حضوری می‌توانید با مقایسه کردن وزن آن که در جدول ثبت شده است، به کیفیت میل گرد 6 مورد نظر پی ببرید.

هر اندازه که وزن میلگرد 6 مورد نظر به وزن استاندارد آن در جدول اشتال نزدیک‌تر باشد، محصول از کیفیت بالایی برخوردار است. در رابطه با میلگرد 6، مسئله‌ای که بعد از شناخت گریدهای مختلف آن حائز اهمیت است، بحث وزن میلگرد است. به طور کلی این میلگرد در گرید‌های A1 – A2 – A3 و A4 تولید و روانه بازار می‌شود. این میلگرد‌ها طبق استانداردهای بین‌المللی و ملی در کارخانه‌های داخلی با چهار آنالیز و کیفیت مختلف تولید و وارد بازار می‌شوند. جهت اطلاع از تفاوت انواع میلگردها سری a بر روی لینک کلیک کنید.

معرفی کاربردهای میلگرد 6

میل گرد نمره 6 در صنایع مختلفی کاربرد دارند، ولی صنعت ساختمان‌سازی از مهم‌ترین و بارز‌ترین مصرف‌کنندگان به‌شمار می‌روند. در ساختمان جهت افزایش مقاومت بتن، ساخت ستون، ساخت اتصالات و آرماتوربندی به کار برده می‌شود. صنایع دیگری مانند خودروسازی، پل‌سازی، راه‌‌سازی از دیگر مصرف‌کنندگان این محصول هستند، همچنین به‌علت دارا بودن مقاومت پیچشی و کششی، کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد.

ساختار بتن دارای استحکام زیادی است. خرد کردن بتن یا تقسیم بتن به قطعات مختلف، بعد از مرحله خشک شدن، کار دشواری است؛ اما کمبود مقاومت کششی آن با بروز فشارهای جانبی یا لرزش، خرد می‌شود. به‌ این دلیل در درون ستون‌های بتنی از آرماتور کمک می‌گیرند. آرماتورها یا میلگردها دارای مقاومت کششی زیادی هستند، که ضعف بتن را جبران می‌کنند. میلگردهای 6 معمولا در بتن و فونداسیون به‌کار می‌روند و اساس پی هر ساختمان هستند.

شیوه تولید و ساخت میلگرد سایز 6

میلگرد‌ها در هر کارخانه‌ای به روش‌های مختلفی تولید می‌شوند. در این بخش به شیوه‌های مختلف آن می‌پردازیم.

 • روش نورد گرم
 • روش نورد سرد
 • روش میلکروآلیاژی
 • روش ترمکس

روش نورد گرم

این روش متداول‌ترین شیوه‌ی تولید میلگرد است. در این روش، با بالا بردن دمای شمش فولادی، انعطاف آن را افزایش می‌دهند. بعد از این مرحله شمش فولادی را از بین دو غلطک که فاصله استانداردی با یکدیگر دارند و خلاف جهت هم می‌چرخند، عبور می‌دهند. فاصله کم این دو غلطک موجب افزایش طول شمش و کم شدن ضخامت آن می‌شود. این مرحله را تا وقتی که شمش فولادی به اندازه مورد نظر درآید، ادامه می‌دهند. بعد از این مرحله، طرح‌های مورد نیاز برای مقاطع آجدار را بر بدنه فولاد گرم ایجاد می‌کنند.

روش نورد سرد

بیشتر بخش‌های روش نورد سرد مانند فرایند نورد گرم است؛ ولی در مرحله پایانی فولاد را به یکباره سرد می‌کنند. در این روش، میلگردها پس از شکل گرفتن، با عبور از میان غلطک‌های سرد، دمای‌ پایین‌تر از مقدار لازم برای تبلور مجدد قرار می‌گیرد. این عمل ساختار مولکولی فولاد را دستخوش تغییراتی کرده و انعطاف آن را کاهش می‌دهد.

روش میکروآلیاژی

در این روش ذرات ریزی از مواد شیمیایی مانند نیوبیوم، وانادیوم، تیتانیوم در فرایند تولید به فولاد اضافه می‌شوند، این موضوع سبب افزایش مقاوت آن خواهد شد.

روش ترمکس

ترمکس روش پیشرفته نورد سرد است. در این روش، پس از عبور مقاطع از غلطک‌های نورد سرد، مجددا حرارت می‌بینند تا گرم شوند. بنابراین کاهش انعطاف‌پذیری، به‌علت به‌هم‌ریختن ساختار مولکولی، دوباره افزایش پیدا می‌کند. میلگرد 6 که با این روش تولید ‌شود، مقاوم و منعطف است.

اطلاع از قیمت به روز و روش خرید میلگرد 6

قبل از خرید هر محصولی بهتر است به نکات مهمی دقت کنید این که در هنگام ساخت این محصول استاندارهای ساخت آن رعایت شده است، یا وزن محصول مطابق با استاندارد آن است اما اگر این موارد در تخصص شما نیست بهتر است یک فروشنده مستقیم(کارخانه تولیدی) معتبر را انتخاب کنید که ما به شما کارخانه فولاد توفیقی را پیشنهاد می‌کنیم.
ما به شما صنایع فولاد توفیقی را که یک کارخانه تولید کننده (و صادر کننده) انواع محصولات میلگرد (در انواع سایزها) است را پیشنهاد می‌کنیم. شما می‌توانید تمامی محصولات مرتبط را با قیمت مناسب و با کیفیت عالی در هر سایز و هر وزنی که نیاز دارید از ما دریافت نمایید. برای سفارش یا استعلام قیمت میلگرد 6(میل گرد ۶) آن هم به روز می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته(از طریق شماره داخل سایت که در قسمت بالا یا پایین سایت است) با ما تماس گرفته و مشاوره رایگام دریافت نمایید.

 
۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *