مفتول پر کربن یا مفتول فنری چیست؟

نوعی از مفتول که از آلیاژ کربن با حدود 0.6 تا 0.9 درصد ساخته می‌شود، که به آن مفتول پر کربن گفته می‌شود. عمده مصرف این محصول به تولید انواع فنر بازمی‌گردد. احتمالا به همین دلیل به آن مفتول فنری هم می‌گویند.
جالب است بدانید این مفتول‌ها از لحاظ استحکام و خواص مکانیکی نمره بسیار بالایی دریافت می‌کنند. در حال حاضر انواع مختلفی از این محصولات روانه بازار می‌شوند که هر یک کاربرد خاص خود را دارند. آیا می‌خواهید اطلاعات بیشتری درمورد این که مفتول پر کربن چیست؟ دریافت کنید؟ در این صورت ادامه تا انتهای متن با ما همراه باشید.

جدول معرفی مفتول فنری به صورت خلاصه

یکی از مواردی که برای شناخت مفتول پر کربن(فنری) لازم است بدانید، مشخصات این محصول است که در  جدول زیر به آن اشاره کرده‌ایم:

مشخصات مفتول پرکربن

نام‌ها

مفتول پرکربن، مفتول فنری، مفتول فولادی

درصد کربن

0.6 – 0.9

سایر عناصر

سیلیسیم، منگنز، کروم، وانادیوم، مولیبدن و ...

خواص

مقاومت بالا، خاصیت ارتجاعی زیاد، مقاوم در برابر خوردگی

کاربرد

ساخت انواع فنر، سیم های به هم تابیده، سیم بکسل ...

انواع (از نظر کاربرد)

مکانیکی، مبلی

استانداردها

DIN 17223، DIN EN 10270، ISO8458-2

 

مفتول پر کربن چیست؟

مفتول فنری گونه‌ای از محصولات حاصل از فولاد آلیاژی بوده که در ساخت آن از عناصری مانند: سیلیسیم، منگنز، کروم، وانادیوم و مولیبدن استفاده شده است. البته به دلیل درصد بالای کربن در این محصولات به آنها مفتول پر کربن گفته می‌شود.
یکی دیگر از خواص بارز این دسته از مفتول‌ها خاصیت ارتجاعی یا الاستیسیته بالا است. این خاصیت به دلیل وجود عنصری نظیر سیلیسیم ایجاد می‌شود. البته کروم هم تا حدود زیادی از خوردگی این محصولات جلوگیری می‌کند.

انواع مفتول فنری پرکربن

مفتول فنری در انواع مختلفی تولید می‌شود. همچنین مفتول پر کربن، با توجه به جنبه‌های مختلف، شامل دسته بندی‌های مختلفی می‌باشد.
انواع دسته بندی مفتول پرکربن به شرح زیر است:

 • مفتول فنری مکانیکی
 • مفتول فنری مبلی

مفتول فنری مکانیکی

مفتول‌های فنر مکانیکی بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات علاوه‌بر ساخت انواع فنر در صنایع مختلفی مانند: نساجی، کشاورزی، خودروسازی، لوازم خانگی، نفت، پتروشیمی و ... به کار گرفته می‌شوند.

مفتول فنری مبلی

این دسته از مفتول‌های فنری برای ساخت انواع مبل خانگی، تشک، صندلی خودرو و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چنانچه بخواهیم مفتول فولادی را از لحاظ استحکام طبقه بندی کنیم، به دسته بندی‌های بیشتری می‌رسیم که هر یک خاصیت و ویژگی منحصر به فرد خاص خود را نسبت به دیگری دارند.

انواع مفتول فنری براساس استحکام به شرح زیر هستند:

-        مفتول فنری پر کربن

-        تول فنری آلیاژ دار

مفتول فنری پر کربن

این سری از مفتول‌های فنری با کربن بالا برای مکان‌هایی که حرارت و فشار بالا نباشد، استفاده می‌شوند. قیمت پایین و مقاومت بالا در برابر سایش و خوردگی از ویژگی‌های بارز این دسته است.

مفتول فنری آلیاژ دار

از سری مفتول‌های الیاژ دار در مکان‌هایی با دما و فشار بالا استفاده می‌شود. با توجه به مقاومت این محصولات در محیط‌های اسیدی و بازی و همچنین ضد زنگ بودن آنها قابلیت استفاده در سیستم‌های ابزار دقیق را دارند.

نحوه تولید مفتول فنری پرکربن

تولید مفتول پرکربن طی فرایند خاصی انجام می‌شود. می‌توان گفت که در طول این فرایند فولاد پر کربن و فولاد با کربن متوسط به روش کشش سرد فرآوری شده و در نهایت ماده نهایی(مفتول فنری) بدست می‌آید. البته ناگفته نماند که معمولا کارخانه‌های پیشرفته از دستگاه‌ها و تجهیزات حرفه‌ای برای ایجاد فرایند کشش جهت تولید این محصول استفاده می‌کنند.

 

مشخصات مفتول فنری

 • مفتول فنری بین 0.6 تا 0.9 درصد کربن دارد.
 • وزن کربن این محصولات چیزی حدود 0.6 تا 1.4 درصد از وزن کلی محصول است.
 • این محصولات در گریدهای مختلف 1 میلی‌متر تا 12 میلی متر تولید می‌شوند.
 • مفتول‌های فنری پر کربن غالبا به صورت کلاف و قرقره تولید می‌شوند.
 • عامل اصلی تعیین میزان استحکام و سختی این محصول، میزان کربن آن است، البته سایر مواد مانند گوگرد، منگنز یا فسفر نیز در این موضوع نقش دارند.

 

ویژگی مفتول پر کربن(فنری) چیست؟

یکی از سوالاتی که ممکن است درمورد این محصول مطرح شود این است که ویژگی‌های مفتول فنری چیست؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت وجود کربن، سیلیسیم و کروم و سایر مواد در این محصولات باعث ویژگی‌های جالبی در آنها شده است که در ادامه آنها را مشاهده می‌کنیم:

 • دوام و مقاومت نسبتا خوب
 • خاصیت ارتجاعی یا الاستیسیته بالا
 • مقاومت در برابر خوردگی و سایش

 

کاربرد مفتول فنری(پر کربن) چیست؟

عمده کاربر مفتول فنری یا مفتول پر کربن به ساخت انواع فنر کششی، فشاری، تخت و ... مربوط می‌شود. اما این تنها کاربرد این محصولات نیست. این مفتول‌ها در بسیاری از صنایع نظیر خودروسازی، مبل سازی، کشاورزی، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی، پتروشیمی، هوافضا و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته بیشتر کاربردهای این محصولات در صنایع مختلف به همان ساخت فنر قطعات ختم می‌شود.

برای مثال بسیاری از لوازم خانگی برای کارکرد صحیح نیاز به فنر دارند که این فنر به وسیله مفتول پر کربن تولید می‌شود.

معرفی چند نمونه از مفتول فنری

شاید بخواهید با برخی از نمونه‌های نسبتا پرکاربرد مفتول فنری در بازار آشنا شوید. جالب است بدانید این محصولات ویژگی‌های متفاوتی دارند که سبب می‌شود کاربرد هر یک نسبت به دیگری متفاوت باشد:

مدل مفتول فنری 7103

مشخصات این محصول شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مقاومت بالا، سختی پایین
 • مقاومت نسبتا خوب در برابر خوردگی و ساییدگی
 • بهترین گزینه برای ساخت فنر تخت، سیستم‌های ابزار دقیق و تسمه‌های فولادی نورد سرد

مدل مفتول فنری 7176

مشخصات این محصول شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و تنش
 • دارای بیشترین میزان خاصیت ارتجاعی
 • بهترین گزینه برای ساخت فنرهای استوانه‌ای، فنر سیستم تعلیق خودرو و چرخ هوایپما

مدل مفتول فنری 8159

مشخصات این محصول شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مشابه نمونه‌های 7176
 • تفاوت در میزان کربن بالاتر که این موضوع باعث عدم جوش پذیری می‌شود
 • بهترین گزینه برای ساخت رینگ فلزی و فنرهای میله‌ای تخت

مدل مفتول فنری 75CK

مشخصات این محصول شامل موارد زیر است:

 • سختی و استحکام متوسط
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و سایش
 • بهترین گزینه برای ساخت فنر سیستم‌های ابزار دقیق و تسمه‌های فولادی نورد سرد

تفاوت مفتول پرکربن با مفتول ساده چیست؟

اگرچه شباهات‌هایی میان مفتول ساده و مفتول پرکربن وجود دارد، اما تفاوت‌هایی نیز در این دو محصول قابل مشاهده است.
برای مثال دیگر مفتول‌های ساده نیز از فولاد ساخته می‌شوند، مقاومت نسبتا خوبی دارند و البته از خاصیت ارتجاعی مناسبی برخوردار هستند. اما مقاومت، خاصیت ارتجاعی و سختی مفتول پر کربن یا مفتول فنری بسیار بیشتر است، چرا که این محصولات کربن بیشتری دارند. از همین رو در صنایع مختلفی نظیر: هواپیما سازی، خودروسازی و ... نیز استفاده می‌شوند.

خرید مفتول پر کربن کلاف و شاخه؛ معرفی تولیدی

تا اینجا درمورد این که مفتول پر کربن(فنری) چیست؟ صحبت کردیم اما اگر به دنبال خرید مفتول پر کربن به صورت کلاف یا شاخه‌ای هستید. شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که از کجا و به چه صورت می‌توان مفتول فنری را خریداری کرد؟!
از آنجایی که کارخانه فولاد توفیقی دارای مزیت‌های رقابتی بسیاری نسبت به دیگر رقبا می‌باشد، شما می‌توانید با اطمینان بیشتری از آن خرید کنید. صنایع فولاد توفیقی دارای کارشناسان مجرب کنترل کیفیت، هزینه مناسب، تولید مستقیم و .... می‌باشد از این جهت در صورتی که می‌خواهید انواع مفتول پر کاربن را سفارش دهید با ما تماس بگیرید یا از طریق چت در پایین این صفحه با ما در ارتباط باشید.

 
۵/۵ - (۱ امتیاز)