تیرآهن صادراتی؛ قیمت، خرید و صادرات تیرآهن

مقاطع فولادی و پروفیل‌های آهنی یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی محسوب می‌شوند. از بین تمام این مقاطع، تیرآهن یکی از پرمصرف‌ترین پروفیل‌های فولادی است. کارخانه داخل کشور، توانایی تولید این محصول در بالاترین سطح کیفی را دارند. آن‌ها از سطح برآورده کردن نیاز داخل کشور فراتر رفته‌اند و در زمینه صادرات تیرآهن نیز فعالیت دارند. صادرات یک محصول نشان می‌دهد که کیفیت آن در حد عالی است و می‌توان از طریق آن ارزآوری داشت. تیرآهن صادراتی ایران به کشورهای خاورمیانه، سایر کشورهای آسیا و برخی کشورهای اروپایی و آفریقایی ارسال می‌شود.
قیمت تیرآهن صادراتی با توجه به معیارهای مختلفی تعیین می‌شود و روی نرخ این محصول داخل کشور هم تأثیر دارد. در این مطلب قصد داریم فرایند صادرات این دسته از پروفیل‌های فولادی را بررسی کنیم و عوامل موثر بر قیمت تیرآهن صادراتی آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

برای دریافت قیمت قوطی صادراتی و ثبت سفارش با کارشناسان ما تماس بگیرید

قیمت تیرآهن صادراتی با توجه به معیارهای مختلفی تعیین می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. از آنجایی که نرخ این محصول در خارج از کشور، روی آنچه داخل کشور عرضه می‌شود هم تأثیر دارد، استعلام قیمت تیرآهن صادراتی برای خریداران داخلی هم اهمیت دارد.

بعضی از کارخانه‌ها، با توجه به اینکه پروفیل‌های فولادی در داخل کشور عرضه می‌شوند یا صادر خواهند شد، استانداردهای گوناگونی برای فرایند تولید در نظر می‌گیرند. اما بعضی از کارخانه‌ها هم همه محصولاتشان را مطابق با یک استاندارد مشخص تولید می‌کنند تا در نهایت بخشی از آن صادر شود و بخشی به خریداران داخلی اختصاص پیدا کند. قیمت مواد اولیه، استانداردهای فرایندهای تولید تیرآهن و برند کارخانه تولیدکننده تیرآهن صادراتی، مهم‌ترین معیارهای تعیین قیمت این پروفیل‌ها هستند.

نام محصولسایز وزن(kg)تعداد هر بندیلقیمت(دلار)
تیرآهن صادراتی1212544585
تیرآهن صادراتی1415536637
تیرآهن صادراتی1619530510
تیرآهن صادراتی1822524530
تیرآهن صادراتی2027518545
تیرآهن صادراتی2232516530
تیرآهن صادراتی2437514535
تیرآهن صادراتی2742512500
تیرآهن صادراتی30508 10534
تاریخ: به‌روزرسانی‌شده است.

قیمت تیرآهن صادراتی در انواع مختلف و برندهای تولید داخلی به صورت روزانه به‌روزرسانی می‌شود، با توجه به نوسانات شدید قیمت برای دریافت تایید قیمت با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن صادراتی

قیمت صادرات تیرآهن به عوامل مختلف مختلفی از قبیل تحریم، نوسانات ارزی، تغییر قیمت مواد اولیه برای تولید، میزان تولید کارخانه و میزان عرضه و تقاضای جهانی بستگی دارد. از این ‌رو نمی‌توان مبنای واحدی را برای آن در نظر گرفت.

رقابت در بازار هم یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موثر بر قیمت تیرآهن صادراتی و نرخ آن است. در سال‌های اخیر، کارخانه‌های فولاد چینی به یک رقیب جدی برای تولیدکنندگان ایرانی تبدیل شده‌اند. در برخی موارد چینی‌ها موفق می‌شوند هزینه تمام شده محصولاتشان را کاهش دهند و در نهایت آن‌ها را با قیمت کم‌تری به مصرف‌کنندگان جهانی بفروشند. همین مسئله تولیدکننده‌های ایرانی را با مشکل مواجه می‌کند؛ آن‌ها یا باید قیمت پروفیل صادراتی را کاهش بدهند تا توان رقابت با نمونه‌های چینی را داشته باشند یا به بازار داخل برگردند و از ارسال محصولات به خارج صرف نظر کنند.

قیمت تیرآهن صادراتی، عوامل موثر بر قیمت تیرآهن صادراتی، نوسانات قیمت ارز یکی از عوامل اصلی و موثر بر قیمت تیرآهن صادراتی است.

نحوه محاسبه قیمت تیرآهن صادراتی

قبلا توضیح دادیم که قیمت تیرآهن صادراتی، تحت تاثیر عوامل مختلفی است؛ این فاکتورها نرخ را به صورت روزانه و ساعتی تغییر می‌دهند. تولید‌کنندگان با بررسی عواملی نظیر قیمت ارز، میزان عرضه و تقاضا در بازار جهانی، قیمت مواد اولیه برای تولید تیرآهن، هزینه‌های جانبی تولید، عوارض صادرات و هزینه حمل و نقل، قیمت تیرآهن صادراتی را محاسبه و اعلام می‌کنند. اگر با این قیمت معاملات صورت نگیرد، مسئولان نرخ‌ها را بررسی می‌کنند و در صورت امکان قیمت پایین‌تری برای فروش در نظر می‌گیرند.

گاهی اوقات هزینه تمام شده تولید و ارسال پروفیل‌ها به خارج از کشور، بیشتر از قیمتی که رقبا به مصرف‌‌کنندگان اعلام کرده‌اند، می‌شود. به همین دلیل صادرات برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی ندارد و ترجیح می‌دهند محصولاتشان را به مشتریان داخلی عرضه کنند. البته هر چقدر نرخ دلار و یورو و سایر ارزها در ایران بالاتر برود، سود حاصل از صادرات تیرآهن بیشتر خواهد شد و میزان عرضه در بازار داخلی کم‌تر می‌شود. در تعادل نگه داشتن میزان صادرات و عرضه داخلی هم نکته مهمی است که مسئولان بازار فولاد و تولیدکنندگان باید به آن توجه داشته باشند.

ویژگی های محصول تیرآهن صادراتی

در کارخانه‌های کشور تیرآهن ذوبی به دو صورت تولید می شود: تیرآهن با وزن استاندارد و تیرآهن H شکل که با نام «هاش» هم شناخته می‌شوند. هرکدام از این محصولات کاربردهای منحصربه‌فرد و ویژگی‌های مشخصی دارند که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم. 

ویژگی تیرآهن صادراتی، مشخصات تیرآهن صادراتی، در بازار خارج از ایران نسبت بازار داخل ایران تقاضای محصول تیرآهن بسیار زیاد است.

تیرآهن هاش

مقاطع فولادی هاش، انواع مختلفی دارند که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم:

هاش سبک (HEA)

هاش سنگین (HEB)

هاش فوق سنگین (HEM)

اندازه این پروفیل‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر متغیر است و نسبت به سایر تیرها، بال‌های پهن‌تری دارند. وزن آن‌ها نیز با توجه به سبک، سنگین و یا فوق سنگین بودنشان مشخص می‌شود. تیرآهن‌‌های سبک وزن، به دلیل وزن کمتر و مقاومت خمشی بالا در پروژه‌هایی مثل ساخت پل به کار می‌روند و نمونه‌های سنگین‌تر برای ساخت خرپا و فوندانسیون سازه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. حجم صادرات تیرآهن هاش سنگین و سبک به نیاز بازار بستگی دارد و در بازه‌های زمانی مختلف، متفاوت است.

تیرآهن با وزن استاندارد

انواع پروفیل‌های وزن استاندارد مطابق با استانداردهایی که در ادامه نام می‌بریم، تولید می‌شوند:

INP (استاندارد رایج تیرآهن در چین و روسیه)

IPE (استاندارد رایج تیرآهن در ایران و اروپا)

احتمالا می‌دانید که معامله‌گران در بازار فولاد حرفی از استانداردی که در فرایندهای تولید به کار می‌رود، نمی‌زنند. علت این مسئله رایج بودن استاندارد IPE است. پرمصرف‌ترین تیرآهن در صنعت ساختمان‌سازی مطابق با این استاندارد ساخته می‌شود و هروقت از تیرآهن صحبت می‌کنیم، منظورمان به همین مدل‌ها برمی‌گردد. مقاومت خمشی بالا در ساخت‌وساز اهمیت ویژه‌ای دارد. استاندارد IPE سبک وزن است و مقاومت خمشی بالایی دارد. این نوع از پروفیل‌های آهنی از نظر شکل ظاهری، شبیه حرف I انگلیسی هستند و در سایزهای گوناگون تولید می‌شوند.

تیرآهن صادراتی، محصول تیرآهن صادراتی، تیرآهن یکی از محصولات پرمصرف و مطرح فولادی در بخش صادرات است.

صادرات تیرآهن به کشورهای مختلف

کارخانه‌های ایرانی در حال حاضر تمام نیاز داخل کشور را برآورده می‌کنند و نیازی به واردات مقاطع فولادی وجود ندارد. البته بعضی از پروژه‌های منحصر به فرد که به مقاطع خاصی نیاز دارند، ممکن است مصالح مورد نظرشان را از کشورهای خارجی خریداری کنند، اما تعداد این پروژه‌ها انگشت‌شمار و قابل چشم‌پوشی است.

از آن مهم‌تر این که کارخانه‌های ایرانی در زمینه صادرات تیرآهن به کشورهای مختلف فعالیت می‌کنند و کشورهای واردکننده تیرآهن، به بازار مصرف خوبی برای محصولات پروفیل ایران تبدیل شده‌اند. 

مهم‌ترین کشورهای مصرف‌کننده تیرآهن صادراتی ایران را در ادامه نام می‌بریم.

 • عراق
 • قطر
 • عمان
 • پاکستان
 • افغانستان
 • گرجستان
 • ترکیه
 • قبرس
 • کویت
 • ارمنستان
 • ترکمنستان
 • سوریه

کارخانه‌های ایرانی در بعضی از بازارهای بین‌المللی یکه‌تاز هستند و بدون اینکه رقیب خاصی داشته باشند، می‌توانند محصولاتشان را به فروش برسانند. اما در بعضی از بازارها، به خصوص کشورهای اروپایی، رقبای قدرتمندی وجود دارند که آهن‌آلات با کیفیت را با هزینه مناسب عرضه می‌کنند. در نتیجه ایرانی‌ها با چالش‌های گوناگونی برای صادرات دست و پنجه نرم می‌کنند.

درباره تیرآهن صادراتی

برای داشتن تجارت موفق در هر زمینه‌ای ابتدا باید تحقیقات گسترده‌ای انجام دهید. تیرآهن صادراتی از محصولاتی است که در بازارهای خارجی تقاضای زیادی دارد. البته تعداد تولید کنندگان این محصول هم کم نیست؛ بنابراین تولیدکنندگان و صادرکنندگان باید با کشورهای دیگر هم رقابت کنند و مهارت‌های تجارت در سطح بین‌الملل را داشته باشند.

در این مقاله اطلاعات کلی مورد نیاز در زمینه صادرات تیرآهن را ارائه دادیم تا پیش‌زمینه‌ای به عنوان راهنمای فروش و تعیین قیمت تیرآهن صادراتی داشته باشید. برای آشنایی با جزئیات این فرایند، باید با افراد با تجربه در زمینه صادرات مشورت داشته باشید و راهکارهای لازم را از آن‌ها دریافت کنید.

محبوب‌ترین مصالح فولادی برای صادرات:

قیمت قوطی صادراتی را از کارشناسان فولاد توفیقی دریافت کنید

صادرات قوطی آهن

قیمت میلگرد صادراتی در ایران و مرز عراق

صادرات میلگرد فولادی

صادرات فنس توسط صنایع فولاد توفیقی

صادرات فنس فلزی

خرید ورق اسیدشویی با کیفیت

صادرات ورق اسیدشویی

خرید پروفیل صادراتی با مناسب‌ترین قیمت

صادرات پروفیل فولادی

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *