تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری کاربردهای منحصربه‌فردی دارد و نمی‌تواند هر باری را تحمل کند. به همین دلیل قبل از کار با این پروفیل فولادی، باید درباره کاربردهای آن مطالعه داشته باشید و حتما برای کار با آن، نیروی متخصص استخدام کنید. علاوه‌بر آن، باید قیمت تیرآهن زنبوری را با سایر انواع تیرآهن‌ مقایسه کنید و محصولی را بخرید که از نظر اقتصادی برای پروژه‌ شما به‌صرفه باشد.

این مقاله برای بررسی قیمت تیر لانه زنبوری و کاربردهای این پروفیل نوشته شده است. پس با ما همراه باشید تا آنچه لازم است درباره این محصول بدانید را به شما ارائه دهیم و به صورت کامل متوجه شوید تیرآهن زنبوری چیست؟

قیمت روز تیر آهن لانه زنبوری ۱۴، ۱۶، ۱۸ و سایر اندازه‌ها

قیمت انواع سایز تیر ‌زنبوری بر اساس معیارهای مختلفی تعیین می‌شود؛ سایز تیرآهن وزن محصول را مشخص می‌کند؛ مثلا قیمت تیر آهن لانه زنبوری ۱۸، نسبت به قیمت تیر آهن زنبوری ۱۴ بیشتر است، زیرا هر شاخه از سایز ۱۸ وزن بیشتری نسبت با هر شاخه از سایز ۱۴ دارد. روش ساخت تیرهای لانه زنبوری نیز تا حدودی روی نرخ آن‌ها تأثیرگذار است.

در این بخش جدول قیمت تیر آهن لانه زنبوری را بررسی می‌کنیم و در قسمت‌های بعدی، عواملی که باعث نوسان نرخ این محصولات می‌شوند، صحبت خواهیم کرد.

تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

تیرآهن لانه زنبوری در انگلیسی castellated beam، نوعی پروفیل فولادی است که در قسمت جان آن حفره‌هایی به شکل‌های مختلف ایجاد شده است. تیر لانه زنبوری یا cpe، حفره‌هایی ۶ ضلعی دارد که شبیه به کندوی زنبور است. به همین دلیل به این پروفیل‌ها «لانه زنبوری» یا «زنبوری» می‌گویند. البته در حال حاضر، شکل‌های هندسی دیگری هم برای این پروفیل‌ها در نظر گرفته می‌شود، اما همچنان به آن‌ها زنبوری می‌گویند.

هدف از ساخت تیرهای لانه زنبوری این است که بدون افزایش حجم متریال به‌کار رفته، تیرهایی با طول بیشتر بسازند. در نگاه اول به نظر می‌رسد که این حفره‌ها مقاومت محصول را کاهش می‌دهد، اما اگر در موقعیت درست از آن استفاده کنید و کار گذاشتن آن را به افراد حرفه‌ای بسپارید، می‌توانید از مقاومت آن‌ها مطمئن شوید.

تاریخچه تیرآهن زنبوری به سال ۱۹۱۰ میلادی برمی‌گردد. در آن زمان مهندس هورتون در شرکت پل و آهن شیکاگو، طراحی ای محصول را پیشنهاد داد. با گذشت زمان، استفاده از این پروفیل‌ها در اروپا و آمریکا رواج پیدا کرد و به کشورهای دیگر، از جمله ایران هم صادر شد. البته در حال حاضر کارخانه‌های ایرانی مانند صنایع فولاد توفیقی امکان تولید این مقاطع را دارند و مقدار واردات آن‌ها نسبت به گذشته کم‌تر شده است.

نحوه تولید تیرهای آهنی زنبوری در مراحل اولیه و به شیوه نورد انجام می‌شود. بعد از آن دو تیر را به صورت موازی روبروی هم قرار می‌دهند، با توجه به محاسبات انجام شده، محل برش را مشخص می‌کنند و در نهایت با استفاده از شعله آتش یا پانچ، آهن را برش می‌دهند. 

تیر آهن لانه زنبوری چیست

تیر آهن لانه زنبوری به عنوان تیرهای فرعی سقف و یا تیر اصلی استفاده می‌شوند.

مشخصات فنی وزن و ابعاد تیر آهنی زنبوری یا شبکه‌ای

دقت به مشخصات تیر آهن زنبوری به اندازه قیمت آن اهمیت دارد. باید مطمئن شوید محصولی که خریداری می‌کنید، با نیاز پروژه‌تان متناسب است. مهم‌ترین مشخصات فنی که باید به آن‌ها توجه داشته باشید، عبارتند از:

 • حداکثر طول تیر لانه زنبوری
 • ابعاد تیر آهن زنبوری
 • ارتفاع تیر لانه زنبوری
 • وزن تیرآهن لانه زنبوری

طول این پروفیل‌ها معمولا ۱.۵ برابر تیرهای معمولی است اما وزنشان به همان اندازه است. این ویژگی باعث شده که امکان ساخت تیر برای سازه‌هایی با ارتفاع بیشتر از ۸ متر وجود داشته باشد، بدون اینکه وزن کلی سازه افزایش پیدا کند.

استفاده از فرمول محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری یکی از روش‌های موجود برای محاسبه وزن این مقاطع آهنی است. در ادامه صورت این فرمول را قرار می‌دهیم:

طول تیرآهن (بر حسب متر) × وزن هر کیلوگرم از آن = وزن تیر آهن زنبوری

برای محاسبه وزن هر متر از این پروفیل‌ها به جدول مشخصات تیر آهن زنبوری یا اشتال نیاز دارید. باید ابعاد تیر مورد نظر را در این جدول پیدا کنید و با توجه به این مقادیر، وزن هر کیلوگرم را ببینید. از آنجایی که جدول اشتال همیشه در دسترس نیست، بسیاری از کارخانه‌ها خودشان وزن تیرهای زنبوری را اعلام می‌کنند. ما نیز در قسمت «قیمت تیر آهن لانه زنبوری» وزن هر شاخه از سایزهای مختلف برندهای گوناگون را ارائه دادیم.

معرفی انواع تیر آهن زنبوری

این دسته از تیرآهن‌ها انواع مختلفی دارند و بر اساس معیارهای گوناگونی می‌توان آن‌ها را دسته‌بندی کرد. دسته‌بندی بر اساس سایزهای ۱۲ تا ۳۰ یکی از متداول‌ترین معیارهاست؛ در این بخش به سراغ دسته‌بندی‌هایی مختص تیرهای لانه زنبوری می‌رویم. 

تیرآهن زنبوری سایز 18

استفاده از تیرآهن زنبوری برای بسیاری از سازه‌ها، هزینه‌ی کمتری نسبت به سایر محصولات دارد.

انواع تیرهای لانه زنبوری از نظر هندسه

یکی از روش‌های دسته‌بندی این پروفیل‌ها بر اساس شکل هندسی حفره‌هاست و به چهار نوع تقسیم می‌شود.

 • تیرهای لانه زنبوری با سوراخ‌های شش ضلعی
 •   تیرهای لانه زنبوری با سوراخ‌های دایره‌ای
 • تیر آهن زنبوری با سوراخ‌های چهارگوش
 • تیر آهن لانه زنبوری با سوراخ‌های لوزی خمیده

انواع تیرها از نظر الگوی برش

اینکه حفره‌های جان تیرآهن در کدام قسمت برش بخورند، اهمیت بسیاری دارد. برای محاسبه مختصات برش حفره‌ها، از دو الگوی پانیر و لتیسکا استفاده می‌شود که در ادامه هر کدام از انواع برش تیر لانه زنبوری توضیح داده شده است.

 •   تیر لانه زنبوری حاصل از روش پانیر: در این روش طول تیر زنبوری ۱.۵ برابر تیر معمولی خواهد بود. برای تعیین محل برش نیز از محاسبات ریاضی استفاده می‌کنند (تانژانت زاویه شیب اضلاع مورب ۶ ضلعی با خط افق باید برابر ۲ باشد)
 •  تیر لانه زنبوری حاصل از روش لیتسکا: طول این تیرها به لنگر خمشی بار وارد بر آن‌ها بستگی دارد. لنگر خمشی نیرویی است که تحمل آن از ظرفیت تیر خارج است و باعث خم شدن آن می‌شود. فاصله حفره‌ها نیز بعد از پیدا کردن مقدار لنگر خمشی محاسبه خواهد شد.

کاربردهای تیرآهن لانه‌زنبوری در ساخت‌وساز

کاربرد تیرآهن زنبوری به اندازه تیرهای معمولی گسترده نیست. در ادامه به مهم‌ترین کاربردهای تیرآهن لانه‌زنبوری در ساخت‌وساز اشاره می‌کنیم.

 • فضاهایی که نیاز است تاسیسات فنی از میانه تیرها عبور کنند.
 •   اتصالات تیر به ستون
 •  بخش مهاربندی و لنگر گیری سازه
 •  تیرهای عرضی عرشه پل
 •  سیستم دیافراگم
 •   تیغه‌های داخلی
 •  راه پله
 •   کف دیوار
 •  سیستم باربری جانبی

معایب تیرهای لانه زنبوری جزو مهم‌ترین اطلاعاتی است که باید درباره این محصول داشته باشید. بعضی از مهندسان ساختمان بر این باورند که حفره‌های موجود در جان این پروفیل‌ها، مقاومت آن را کاهش می‌دهد. همین مسئله علت اصلی ممنوعیت تیرآهن لانه زنبوری است. البته گروهی دیگر بر این باورند که برای تقویت تیرآهن لانه زنبوری، می‌توان در قسمت‌های تکیه‌گاه آن‌ها، ورق‌های فولادی جوش داد تا حفره‌ها پوشانده شوند. با این کار مقاومت تیر افزایش پیدا می‌کند، اما دیگر یک دست نیست و استفاده از آن، ریسک بالایی دارد.

این تیرآهن‌ها در سازه‌هایی چون ساخت پل، مهاربند، سازه‌های آبی و دریایی و سازه‌هایی که امکان استفاده از تیرهای بلند ندارند، مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. 

مزایای انواع تیرهای لانه زنبوری

مزایا تیرهای لانه زنبوری، از معایب آن بیشتر است. به همین دلیل بسیاری از مهندسان هنوز هم از این پروفیل‌ها استفاده می‌کنند، البته با توجه به استانداردهای اعلام شده و رعایت احتیاط کامل. چند مورد از مهم‌ترین مزیت‌های این محصولات عبارتند از:

 •  پایین بودن هزینه تیرآهن زنبوری
 • وزن پایین (سازه‌های بزرگ معمولا بسیار سنگین هستند و این مسئله امنیت آن را به خطر می‌اندازد، به همین دلیل مهندسان سعی می‌کنند از مصالح سبک برای ساخت آن‌ها بهره ببرند)
 •  مقاومت خمشی بالا
 •  امکان ساخت سقف با ضخامت کم‌تر
 • نیاز به متریال کم‌تر برای تولید محصول

هر کدام از انواع این پروفیل‌ها نقاط قوت منحصر به خودشان را دارند. به‌عنوان مثال یکی از مزایای تیرهای لانه زنبوری با سوراخ‌های شش ضلعی محصول است که می‌توان آن را با حداکثر طول تولید کرد و ۱.۵ برابر تیرهای معمولی است. از مزایای تیرهای لانه زنبوری با سوراخ‌های دایره‌ای نیز می‌توان به محیط برشی کم‌تری که نسبت به سایر نمونه‌ها دارد، اشاره کرد.

اگر به محل استفاده تیرهای لانه زنبوری دقت داشته باشید و نصب آن‌ها را به افراد حرفه‌ای بسپارید، می‌توانید از مزایای استفاده از تیر لانه زنبوری بهره ببرید و از امنیت و دوام این محصول اطمینان خاطر داشته باشید. ترکیب درست تیرهای معمولی با انواع زنبوری،‌ مسائلی که درباره ضعف جان آن‌ها و به خطر افتادن امنیت پروژه وجود دارد را حل می‌کند. کاشت تیرهای آهنی لانه زنبوری در بتن یکی از روش‌‌هایی است که برای حل این مشکل وجود دارد. 

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن لانه زنبوری

بررسی قیمت تیر آهن زنبوری یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که پیش از خرید تیرآهن لانه زنبوری باید انجام دهید. اگر خودتان از عوامل موثر بر بازار فولاد و نوسان‌های آن اطلاع داشته باشید، احتمالا می‌توانید نرخ این محصول را پیش‌بینی کنید. البته بازار فولاد، روزهای غیرقابل پیش‌بینی زیادی دارد و تحت تاثیر عوامل مختلفی است که در ادامه ذکر خواهیم کرد.

بیایید با این دیدگاه به سراغ نوسان‌های قیمت تیر لانه ‌زنبوری و عوامل مؤثر بر آن برویم. مهم‌ترین علت‌های تغییرات قیمت این محصولات عبارتند از:

 •  میزان عرضه و تقاضا
 • مشخصات فنی و سایز محصول
 •  نرخ ارز
 • برند و کارخانه تولیدکننده
 •  نرخ داخلی و جهانی فولاد
 •   نرخ تورم
 •   وضعیت بورس کالا
 •  میزان واردات و صادرات
 • هزینه‌های جانبی (هنگام برآورد قیمت باید به هزینه‌هایی مثل حمل‌ونقل و انبار هم توجه داشته باشید)

سوالات کاربران درباره تیر لانه زنبوری

 •  تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

در جان این تیرآهن‌ها حفره‌های شش ضلعی شبیه به کندوی زنبور وجود دارد و به همین دلیل با نام تیرآهن زنبوری شناخته می‌شود. البته امکان برش حفره‌های به صورت لوزی،‌ چهارگوش و دایره‌ای هم وجود دارد.

 •  مزیت‌های تیرآهن زنبوری چیست؟

وزن کم‌تر و ارتفاع بیشتر، هزینه مناسب‌تر و امکان عبور تاسیسات از میان حفره‌های آن.

 • آیا استفاده از تیرهای زنبوری در تیر اصلی ممنوع است؟

وجود حفره، مقاومت جان این محصولات را کاهش داده است. به همین دلیل نباید از آن‌ها به عنوان تیر اصلی در سازه استفاده کرد.

خرید تیرآهن لانه زنبوری ۱۴، ۱۶، ۱۸ و سایر سایزها

در این مقاله تیر آهن زنبوری را معرفی کردیم و ویژگی‌هایش را توضیح دادیم. قیمت تیر آهن زنبوری از دیگر مسائلی بود که به آن پرداختیم و درباره عواملی که روی آن تأثیر می‌گذارد، صحبت کردیم. از آنجایی که تقاضا برای این پروفیل‌ها زیاد نیست و در موارد خاص به کار می‌رود، بسیاری از کارخانه‌ها ظرفیت کم‌تری از خطوط تولیدشان را به آن اختصاص می‌دهند. به همین دلیل برای خرید از کارخانه باید مدت زیادی منتظر بمانید و ممکن است در این مدت، به‌خاطر نوسان قیمت تیرآهن لانه زنبوری، محاسباتتان برهم بخورد.

ما در مجموعه فولاد توفیقی، تیرهای برندهای گوناگون را عرضه می‌کنیم. همچنین نرخ روز این محصولات را در سایت قرار می‌دهیم تا پیش از خرید بتوانید همه چیز را بررسی کنید. شما حتی می‌توانید در این وب سایت، محصولات برندهای مختلف را با هم مقایسه کنید و تیرآهن مناسب با نیاز خود را خریداری کنید. اگر سوالی در زمینه فرایند خرید یا کاربرد تیرهای لانه زنبوری دارید، با کارشناسان پشتیبانی و فروش فولاد توفیقی تماس بگیرید. کارشناسان ما در انتخاب و خرید محصول مناسب شما را همراهی می‌کنند.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *